Pages

NZ Chess News

Links

North Shore CC logo
2018 Results Page

SPRING TOURNAMENT, September-October 2018

Daniel Johns is running this event: email Daniel at djohns@pharos.co.nz; phone 021 0875 1138.

A-Grade
Full pairings (pdf document): A-Grade schedule
Follow on Vega: A-Grade
B-Grade
Full pairings (pdf document): B-Grade schedule
Follow on Vega: B-Grade
C-Grade
Full pairings (pdf document): C-Grade schedule
Follow on Vega: C-Grade
D-Grade
Full pairings (pdf document): D-Grade schedule
Follow on Vega: D-Grade
E-Grade
Full pairings (pdf document): E-Grade schedule
Follow on Vega: E-Grade

CLUB CHAMPIONSHIP, July-September 2018

A-Grade:
1st with 9/9 FM Ben Hague
2nd Paul McAvoy
3rd CM Richard Meng
Full results on Vega: A-Grade

B-Grade:
1st= Andrew Li, WCM Nadia Braganza, & Allen Li
Full results on on Vega: B-Grade

C-Grade:
1st Matthew Chen
2nd Steven Holdaway
3rd= Jessica Luo, Brian Winsor, & Alan Bean
Full results on Vega: C-Grade

JENKINS TROPHY MATCH, September 5th 2018

Howick-Pakuranga CC challenged the holders, North Shore CC. The final result was in favour of North Shore.
Thanks to NZ Chess News for putting up a Vega version with games play-through and download: Jenkins Trophy Match

  HOWICK-PAKURANGA   NORTH SHORE               
1 FM Ben Hague 2495 1 : 0 IM Paul Garbett 2333
2 FM Leonard McLaren 2337 0F : 1F Ralph Hart 2276
3 FM Daniel Gong 2320 1 : 0 Jeffrey McCrone 2141
4 FM Martin Dreyer 2263 ½ : ½ Paul McAvoy 2100e
5 FM Ewen Green 2250 1 : 0 Ceferino Isaac 2083
6 CM Benjamin Lim 2063 0 : 1 David Evans 2069
7 WFM Jasmine Zhang 2039 0 : 1 Antonio Krstev 2067
8 CM Paul Spiller 2038 ½ : ½ Neil Gunn 1990
9 Terry Shen 1978 1 : 0 Daniel Johns 1969
10 Andrew Janisz 1947 0F : 1F Philip Hair 1894
11 Raj Balakeyan 1922 0 : 1 Arnold van den Heuvel 1873
12 Oliver Dai 1890 ½ : ½ Winston Yao 1860
13 Leyton Hackney 1744 0 : 1 CM Richard Meng 1842
14 Anthony Power 1661 0 : 1 Andrew Li 1668
15 Anthony Booth 1621 0 : 1 Alex Pakholjuk 1572
16 Connor Hackney 1545 ½ : ½ Paul Kamberi 1563
17 David Nie 1494 ½ : ½ Allen Li 1546
18 Daniel Qiu 1377 ½ : ½ Stephen Jones 1515
19 Ying Wang 1312 0 : 1 Jeffrey Yu 1385
20 Ryan Dukeson 1307 0 : 1 Kendrick Zhang 1337
    7 : 13  

PETER STUART MEMORIAL, August 2018

Open:
1st= Evan Capel (Malaysia) & FM Mike Steadman
3rd FM Ben Hague
Flukey 1.c4 Upset Prize: Winston Weng for his draw v. Gino Thornton
Rating u2000: Antonio Krstev (NS) & CM Benjamin Lim
Rating u1850: CM Alex Nagorski, Juni Aguilar (Philippines), Philip Hair (NS), CM Richard Meng (NS), & Xinyang Liu
B-Grade:
1st= Erwin Koestanto (Indonesia) & Brett Rider
3rd Euan McDougall
Rating u1600: Nigel Cooper & Felix Xie
Rating u1460: Philli Park-Tamati
C-Grade:
1st= Ravi Lakshmi & Edward Ashworth
3rd Jay Zi Xuan Zhao
Age prizes: Grown-Up - Ying Wang
Born 2001-2006: Kevin Shen Su (NS)
Born 2007-2009: Thomas Zheng (NS)
Born 2009 or later: Pasindu Jayawickrama (Sri Lanka)

Full results on Vega: Open; B-Grade; C-Grade.

Lightning tournament, 8th August 2018

An all-play-all lightning tournament with a time control of 3 minutes/increment 2 seconds was held on the catch-up night. Daniel Johns won with 6/9. Close second was Thomas Zheng. Results on Vega were compiled later and do not show the correct colours or sequence of rounds, but the final totals and individual scores are correct!
See August Blitz.

RAPID 2nd Leg, June 2018

1st FM Ben Hague
2nd Ralph Hart
3rd= David Evans, CM Richard Meng, Isaac Ceferino and Allen Li
Full results on Vega: Rapid Championship, 2nd Leg

AUTUMN TOURNAMENT, May 2018

A-Grade
1st (with 5/5) FM Ben Hague
Full results on Vega: A-Grade
B-Grade
1st= Philip Hair and CM Richard Meng
Full results on Vega: B-Grade
C-Grade
1st Stephen Jones
Full results on Vega: C-Grade
D-Grade
1st Felix Xie
Full results on Vega: D-Grade
E-Grade
1st= Brian Winsor, Kevin Shen Su and Richard Aylett
Full results on Vega: E-Grade

RAPID 1st Leg, April 2018

1st FM Ben Hague
2nd CM Richard Meng
3rd Antonio Krstev
Full results on Vega: Rapid Championship, 1st Leg

SUMMER CUP, February-April 2018

1st= IM Paul Garbett and FM Ben Hague
3rd Paul McAvoy
Full results on Vega: Summer Cup

Lightning tournaments, 28th March 2018

Two all-play-all lightning tournaments with a time control of 3 minutes/increment 2 seconds were held after the AGM. FM Ben Hague won the A-Grade with a straight 10/10, and new member Raj Balakeyan won the B-Grade with 7/9. Results on Vega were compiled later and do not show the correct colours or sequence of rounds, but the final totals and individual scores are correct!
See A-Grade and B-Grade.

Match, President's Team v Rest, 21st February 2018

This became the Treasurer's Team versus the Secretary's Team when the President withdrew to even up the numbers. The result was a draw!

  Secretary's Team   Treasurer's Team
1 Ben Hague ½ : ½ David Evans
2 Antonio Krstev 0 : 1 Paul McAvoy
3 Daniel Johns 0 : 1 Philip Hair
4 Richard Meng 1 : 0 Alex Pakholjuk
5 Paul Kamberi 1 : 0 Sacha Gilmore
6 Richard Zajkowski 0 : 1 Felix Xie
7 Ryan Feyter 1 : 0 Allen Li
8 Ted Nguyen 1 : 0 Andrew Li
9 Nina Nguyen ½ : ½ Jeffrey Yu
10 Kendrick Zhang 0 : 1 Matthew Chen
11 Brian Winsor 0 : 1 Richard Aylett
12 Thomas Zheng 1 : 0 Nate Williamson
    6 : 6  

2017 Results

2016 Results

2015 Results

2014 Results

2013 Results

2012 Results