Pages

North Shore CC logo
2014 Interschools

NORTH SHORE PRIMARY SCHOOLS CHESS TOURNAMENT
Wairau Intermediate School Hall, Becroft Drive, Sunnynook
Thursday, 26th June


Team R
1 R
2 R
3 R
4 R
5 R
6 MP SB Buch GP
1 Willowpark A 13 : 4 8 : 4 2 : 4 7 : 4 6 : 3 9 : 4 12 169.0 44 23.0
2 Forrest Hill A 18 : 4 4 : 3 1 : 0 12 : 3 3 : 3 7 : 3 10 103.0 45 16.0
3 Takapuna 6 : 1 5 : 3 8 : 14 : 4 2 : 1 10 : 8 93.5 43 14.0
4 Greenhithe 15 : 2 : 1 13 : 10 : 7 : 2 6 : 2 8 91.5 41 14.5
5 Willowpark B 11 : 2 3 : 1 20 : 3 18 : 2 12 : 3 14 : 8 67.5 32 13.5
6 Devonport A 3 : 3 10 : 9 : 11 : 4 1 : 1 4 : 2 7 109.5 47 15.0
7 Campbells Bay A 16 : 12 : 4 10 : 4 1 : 0 4 : 2 2 : 1 7 91.5 47 14.5
8 Glenfield 22 : 1 : 0 3 : 13 : 2 15 : 16 : 3 7 58.5 38 12.5
9 Kauri Park A 21 : 3 14 : 2 6 : ½ 16 : 3 11 : 1 : 0 7 49.5 37 11.0
10 Devonport B 20 : 4 6 : 7 : 0 4 : 18 : 4 3 : 6 69.5 37 13.5
11 Kristin B 5 : 2 19 : 14 : 6 : 0 9 : 13 : 2 6 58.5 36 10.5
12 Devonport C 19 : 7 : 0 15 : 3 2 : 1 5 : 1 18 : 6 50.5 37 10.0
13 Milford 1 : 0 21 : 4 4 : ½ 8 : 2 19 : 11 : 2 6 48.5 38 12.0
14 Kristin A 17 : 4 9 : 2 11 : 3 : 0 20 : 4 5 : 5 67.0 37 13.0
15 Devonport D 4 : ½ 17 : 3 12 : 1 20 : 2 8 : 22 : 4 5 49.5 31 12.0
16 Campbells Bay B 7 : ½ 18 : 2 22 : 3 9 : 1 17 : 8 : 1 5 49.0 32 11.0
17 Forrest Hill B 14 : 0 15 : 1 19 : 3 21 : 2 16 : ½ 20 : 5 28.0 23 9.0
18 Birkenhead B 2 : 0 16 : 2 21 : 5 : 2 10 : 0 12 : 4 40.0 37 8.0
19 Birkenhead A 12 : 11 : 17 : 1 22 : 13 : ½ 21 : 2 3 35.0 27 9.0
20 Willowpark C 10 : 0 22 : 5 : 1 15 : 2 14 : 0 17 : 3 30.5 31 7.0
21 Campbells Bay C 9 : 1 13 : 0 18 : 17 : 2 22 : 19 : 2 2 32.0 27 8.0
22 Kauri Park B 8 : ½ 20 : 16 : 1 19 : 21 : 15 : 0 2 22.5 25 7.0
Primary winners Runners up
Willowpark A Forrest Hill A
3rd place
Takapuna  

Leading Scorers

Board 1  
Meng, Richard (Forrest Hill A) 5
Sun, Jack (Willowpark A) 5
Villanueva, John (Glenfield) 5
Wang, Justin (Willowpark B) 5
Zhuang, Sam (Greenhithe) 5
Johnson, Patch (Devonport A)
Yum, Kontaro (Campbells Bay C) 4
   
Board 2  
Chen, Eric (Willowpark A) 6
Lim, Tony (Greenhithe) 6
Punsalan, Vyanla (Takapuna) 5
Vadrgenathan, Karthik (Devonport D) 5
Chong, William (Milford) 4
Garelli, Ben (Devonport A) 4
Yao, Alex (Campbells Bay C) 4
   
Board 3  
Jia, Richard (Willowpark A) 6
Ogle, Riley (Takapuna) 5
Song, Andy (Campbells Bay A) 5
Duggal, Gavin (Kristin A) 4
Li, Tony (Milford) 4
Rudolf, Otomar (Kauri Park A) 4
Yu, Jeffrey (Forrest Hill A) 4
???, Matthew (Willowpark B) 4
   
Board 4  
Zhang, Steve (Kristin B) 5
Glass, Toby (Devonport B)
Yallop, Eloise (Devonport C)
Jeory, Rahia (Devonport D) 4
Samson, Luis (Glenfield) 4
Zhou, Michael (Forrest Hill A) 4

NORTH SHORE INTERMEDIATE SCHOOLS CHESS TOURNAMENT
Wairau Intermediate School Hall, Becroft Drive, Sunnynook
Friday, 27th June


Team R
1 R
2 R
3 R
4 R
5 R
6 MP SB Buch GP
1 Takapuna Normal A 14 : 4 5 : 4 8 : 4 3 : 4 2 : 4 : 4 12 173.0 47 22.5
2 Murrays Bay A 18 : 4 15 : 4 4 : 10 : 4 1 : 3 : 3 10 134.0 44 20.0
3 Takapuna Normal B 21 : 4 9 : 4 10 : 4 1 : 0 7 : 4 2 : 1 8 110.0 47 17.0
4 Northcross A 23 : 4 7 : 4 2 : ½ 15 : 4 11 : 4 1 : 0 8 93.0 44 16.5
5 Wairau A 13 : 1 : 0 9 : 2 20 : 4 10 : 8 : 2 8 80.0 42 14.0
6 Wairau D 22 : 3 8 : 1 21 : 3 11 : 14 : 15 : 3 8 76.0 32 15.0
7 Wairau H 17 : 4 : 0 18 : 8 : 3 : 0 11 : 8 66.0 38 12.0
8 Murrays Bay B 20 : 4 6 : 3 1 : 0 7 : 9 : 5 : 2 7 85.5 47 13.0
9 Wairau C 19 : 3 3 : 0 5 : 2 18 : 3 8 : 12 : 3 7 68.5 37 12.5
10 Wairau B 12 : 4 11 : 3 3 : 0 2 : 0 5 : 20 : 3 6 66.0 42 11.5
11 Northcross B 16 : 10 : 1 12 : 6 : 4 : 0 7 : ½ 6 57.5 41 9.0
12 Northcross F 10 : 0 13 : 3 11 : 19 : 21 : 9 : 1 6 54.0 33 10.5
13 Takapuna Normal D 5 : ½ 12 : 1 16 : 17 : 2 20 : 2 18 : 3 6 52.5 32 11.0
14 Takapuna Normal C 1 : 0 16 : 3 15 : 24 : 3 6 : ½ 21 : 4 6 47.0 36 12.0
15 Northcote 24 : 3 2 : 0 14 : 4 : 0 17 : 6 : 1 6 38.5 38 9.0
16 Wairau G 11 : 14 : 1 13 : 22 : 2 19 : 3 23 : 5 47.0 27 11.5
17 Northcross C 7 : ½ 20 : 2 23 : 2 13 : 2 15 : 22 : 3 5 46.0 29 11.0
18 Wairau E 2 : 0 19 : 3 7 : 9 : 1 23 : 13 : 1 4 44.0 37 10.0
19 Wairau J 9 : 1 18 : 1 22 : 12 : 16 : 1 24 : 4 36.0 26 10.5
20 Takapuna Normal E 8 : 0 17 : 2 24 : 5 : 0 13 : 2 10 : 1 4 30.5 33 7.5
21 Wairau F 3 : 0 22 : 6 : 1 23 : 12 : 14 : 0 4 29.5 33 7.5
22 Wairau K 6 : 1 21 : 19 : 16 : 2 24 : 4 17 : 1 3 39.0 27 11.0
23 Northcross D 4 : 0 24 : 2 17 : 2 21 : 18 : ½ 16 : 2 27.5 27 7.5
24 Northcross E 15 : 1 23 : 2 20 : 14 : 1 22 : 0 19 : ½ 1 24.0 25 6.0
Intermediate winners Runners up
Takapuna Normal A Murrays Bay A
3rd place Takapuna in the last round
Takapuna Normal B Takapuna Normal A

Leading Scorers

Board 1  
Li, Rodney (TNIS A)
Yao, David (Murrays Bay A)
Li, David (Murrays Bay B) 5
   
Board 2  
Zhu, Martin (TNIS A) 6
Holland, William (Wairau G) 5
???, Faiz (TNIS B) 5
Plechen, Ilya (Northcross A)
???, Gordon (Northcross C)
   
Board 3  
Choi, Sol (Murrays Bay A) 6
Tai, Alex (TNIS A) 5
???, William (Wairau A) 5
   
Board 4  
Chen, Queenie (TNIS A) 6
Rabinovich, Gil (Murrays Bay A) 5
Seto, Johnson (Wairau C) 5
???, Marlon (Wairau D) 5

2017 results here.

2016 results here.

2015 results here.

2014 results here.

2013 results here.

2012 results here.